Як святкують різдво в Україні. Різдво Христове 2020

В Україні кажуть: як зустрінеш Різдво — так і проведеш весь рік

Напередодні найголовнішого релігійного свята — Різдва Христового — вірний традиціям український народ сідає за святковий, щедрий, але пісний стіл. 6 січня — Святий Вечір, який готують після наведення порядку в будинках. Варто очиститися і духовно — сповідатися (хоча я невіруюча ) , помиритися з ворогом. Після цього можна братися за приготування святкових страв.

Обов’язково на столі наявність дванадцяти страв — на честь дванадцяти апостолів. Традиційними

стравами на Різдво Христове завжди були борщ, вареники, риба, гриби, каша, квасоля або боби, картоплю, голубці, печиво, кутя, узвар. Ні в якому разі не можна в цей день лаятися, сперечатися, всі члени родини повинні бути вдома. Діти повинні допомагати в приготуваннях, особлива роль відводитися старшої дочки. 6 січня не обідають і не обідають, лише дітям дозволено перекусити в обідній час.

Оформляючи стіл на Святий Вечір, після заходу сонця застилають його свіжим сіном або соломою. Поверх сіна насипають

трохи зерна і покривають стіл скатертиною, під яку по кутах кладуть по зубчику часнику. Він оберігає від злої сили та хвороб. Варто подбати, щоб у будинку на почесному місці стояв » дідух » — святковий сніп з пшениці ( » дідух » роблять тільки на західній Україні ) , жита або вівса, перев’язаний особливим чином. » Дідух » з дохристиянських часів представляв духів предків, які в цей день повинні були прийти в гості.

Під час вечері перед Різдвом Христовим не можна багато розмовляти, виходити з-за столу.
Хлопцю і дівчині не можна сидіти на кутах столу, щоб не залишитися без подружньої пари. Не можна, взявши ложку в руки, знову класти її на стіл, страви водою не запивають — тільки узваром. Поки трапеза не закінчитися — не можна виходити з-за столу, тим більше — з дому, щоб не впустити нечисту силу.

Від кожного блюда варто покуштувати хоча б трохи, щоб не було голоду. Але не можна з’їдати блюда цілком — » щоб холодильник не залишився порожнім » .

Перша вечірня зірка оповіщає людям про велике чудо — народження Сина Божого! Можна починати Святу Вечерю — запалити свічку, помолитися.

На Галичині господар будинку ділить змащену медом проскуру на кількість присутніх і, вітаючи всіх з святами і бажаючи дочекатися наступного року, перехрестившись і поцілувавшись, кожному подає шматочок цієї прісної випічки. Цим починається трапеза.

Після вечері колядують
Увечері на вулиці українських міст і сіл виходить молодь у національних костюмах. У народі кажуть: «Коляда іде». Колядники співають під вікнами і викликають на вулицю господарів. З їх дозволу біля ганку розігрується маленьку виставу, героєм якого часто буває Коза — символ добра і достатку.

Співають : » Нова радiсть стала, яка НЕ бувала — звiзда ясна над вертепом Вночi засiяла «.

Господарі щедро пригощають колядників. За бажанням запрошують в будинок. Колядники не просять, а збирають пожертви на славу Бога, тому не впустити їх в будинок не можна.

Якщо на Різдво господар не пустить у хату коляду, то його обійдуть добром і небо, і люди. За Різдвяний стіл сідають з появою першої зірки. Подають 12 страв — за кількістю апостолів Христа. Головне з них — кутя. Ритуальне різдвяне блюдо з медом, горіхами, маком і пшеницею.

Першу ложку куті батько підкидає вгору, а діти ловлять — щоб не переривалися сімейні традиції. Всі різдвяні страви пісні. Обов’язкові вареники, голубці, компот із сухофруктів і борщ з вушками — варениками з грибами, які варилися в борщі.

М’ясо дозволяється їсти тільки в перший день Різдва. По кутах столу кладуть часник і сіно, щоб відігнати злих духів. Домашніх тварин годують трохи краще, щоб не сказали, що господар поганий, так як в Різдво, за повір’ями » і скотина розмовляє» .

Нi в якому разi напіватіся НЕ можна — особливо в цею святнiй вечiр. Як зустрiнеш це Рiздво, Яке багатство, якiй стiл, якi стосунки мiж людьми, яка атмосфера буде в домi — так собi наврочіш на цiлій рiк.

Колядники до півночі розійдуться по домівках — якщо зустріти Різдво в дорозі, то цілий рік проведеш в поневіряння.

Співають : «Просимо тебе, Боже, просимо тебе, царю: даруй щастя, даруй частку нашiй Украiнi»

Комплекс упражнений с гантелями для подростков. Лечебная физкультура для живота. Сообщение на тему идеал красоты.

Як святкують різдво в Україні. Різдво Христове 2020

Як святкують різдво в Україні. Різдво Христове 2020
Рубрика: UA.