Як побудувати баню чи сауну самому. Баня своїми руками

Темп сучасного життя, особливо в умовах міста, призводить до накопичення негативних емоцій, втоми. Як усунути негативні наслідки, вивести шлаки і токсини? Звичайно, за допомогою лазні, особливо коли вона побудована власними руками.

ЗМІСТ, або Як побудувати баню чи сауну самому. Баня своїми руками.

Фундамент Бані Стовпчастий фундамент з бетонних блоків Стіни — зруб зруб в » обло» зруб в » лапу» конопатка Покриття, стеля, дах лазні Підлоги в лазні вентиляція лазні Вікна, двері лазні Устаткування лазні Сауна, особливості оздоблення

Фундамент

бані

Першим етапом при будівництві будь-якої лазні або сауни, є зведення фундаменту. Фундаменти бані робити потрібно стрічкові та стовпчасті, закладати їх приблизно на 15-20 см. нижче ніж глибина промерзання. Стовпчастий фундамент підходить для стіни з легкою конструкцією. Він в кілька разів дешевший за трудовитратами ніж стрічкові.

Стовпчастий фундамент

Роблення і брущаті бані, де не потрібно робити перемички між стовпами, зазвичай зводять на стовпчастих фундаментах.

При

зведенні таких фундаментів необхідно дотримуватися таких правил :

Стовпи ставляться під всі кути зовнішніх стін будови, під кожним перетином внутрішніх стін із зовнішніми і між собою; В залежності від навантаження на фундамент, стовпи встановлюються по всьому периметру споруди з певним кроком (від 1,2 до 2,5 метра) ; Між стовпами необхідно викласти цоколь, що повинен опиратися на перемичку між стовпами, перемичка служить для стяжки стовпів між собою, а так само служить підставою для цоколя.

Фундамент з бетонних блоків

Можливо встановити фундамент з бетонних блоків і плит, укладених під всім периметром будівлі прямо на грунт. Пучение, відтавання, осідання грунту такого фундаменту практично не загрожують, такий фундамент придатний для невеликих компактних будівель, конкретно для лазень.

Будуємо стіни в бані

Зруб » в обло»

Кращими є ті лазні які складені з колод або бруса. Колоди бажано вибирати однакової товщини. Стіни з колод або бруса добре тримають тепло, вони дихають, пропускають пару і повітря. Торці колод стісують з внутрішньої сторони до товщини, рівної верхньому діаметру колоди, при цьому застосовуються професійні столярні інструменти. Стісують колоди необхідно від вершини до комлю, це дозволяє виключити задираки. Стіни складаються з окремих вінців, т е. пов’язаних між собою окремих брусів або колод. Перший вінець роблять з товстих колод, називається він перший вінець, інші з меншим перетином і називаються вони рядовими.

З вінців складають зруб. Якщо зруб складають з колод, кінці їх зазвичай виходять за межі стін, таке виконання кутів називають » в обло» . Для економії матеріалу, кути виконують без виходу кінців — «в лапу» . Який спосіб краще? Баня, рубана з випуском торців, тепліше, але обійдеться дорожче, так як знадобиться більше лісу. Баня, зрубана «в лапу» , холодніше, і торці зрубу потрібно буде закривати накладними дошками, так як пиляна деревина швидко гниє. Потрібно знати, що лазня зрубана » в кут» більш традиційна, а «в лапу» — сучасна. У кожного господаря своє поняття про зовнішній вигляд лазні, тому вибір способу рубки кута, справа смаку.

Зруб «в лапу»

Зруб » в лапу» виконується з колод однакового розміру, деревина повинна бути якісною. Вінці для міцності скріплюють по довжині шипами, товщина шипів 25 мм. , Ширина 60-70 мм. , Висота 120-150 мм. Гнізда для шипів роблять на 20-25 мм. глибше. Для міцності скріплення колод роблять у вигляді » ластівчин хвіст » .

Конопатка

По закінченню зведення стін їх треба проконопатити, використовуючи паклю, прядиво, мох, льон. повсть. Конопатку виконують двічі : відразу після постановки зрубу, потім через 1-1,5 року після припинення усадки. Конопатити необхідно весь вінець по периметру, інакше лазня перекосить. Конопачении стіни піднімаються на 10-15 см. По закінченню конопачіванія, шви закриваються дерев’яними рейками.

Покриття, стеля, дах бані

Покриття бувають горищні та без горищні. Як ті так і інші покриття складаються з стелі і даху. У цих перекриттях знизу прикріплюють стелю. Балки перекриття найчастіше виготовляють з деревини хвойних порід. Стеля виготовляється з будь-якого матеріалу з низькою теплопровідністю. Дерев’яна стеля може бути : панельний, настильний, підшивання. Дахи бань можуть бути односхилими і двосхилими. Крокви — головний несучий елемент скатних дахів, для крокв застосовують бруси з добре просушеної деревини хвойних порід без сучків і тріщин. Матеріал для покриття дахів : шифер, металопрофіль, маталлочерепіца, покрівельна сталь.

Підлога в бані

Підлоги бувають двох видів : бетонні і дерев’яні. У мийній і парильні роблять бетонні підлоги, настеленним на них дерев’яними решітками. У передбаннику можна виготовити дерев’яні підлоги з утеплювачем. У мийній і парильні можна зробити підлогу і з дерев’яних дощок, причому зробити можна двома способами:

Дерев’яна не протікаюча підлога і дерев’яна протікаюча підлога.

Що б пів зробити не протікає настилають дошки по лагам з ухилом до середини або з ухилом в одну сторону, в поглиблення ставлять грати, під нею знаходиться відстійник води. Це простий спосіб, але пів завжди буде холодним, дошки повністю не висихають і будуть гнити.

Для того, щоб підлога була протікає, на грунт настилають щебінку з піском, заливають бетоном, скат такої підлоги спрямований до гирла воронки, в якій влаштовують ємність для збору води, потім вже затьмарюється сам підлогу, дошки застеляються НЕ щільно залишаючи відстань між дошками до 2 см.

Вентиляція в бані

Для збереження підлоги і стін необхідна хороша вентиляція під підлогою, яка досягається шляхом розташування піддувала печі — кам’янки нижче підлоги.

Вікна, двері бані

Двері і вікна лазні роблять менших розмірів ніж у житлових приміщення. Висота двері від підлоги 160 — 180 см. висота порога 15 -20 см. , ширина дверей 65 — 80 см. , двері мають відкриватися назовні. Ручки дверей повинні бути дерев’яними, добре відшліфованими. Вікно в лазні роблять горизонтальним, так як таке вікно краще утримує тепло, висота його становить від ⅔ до ¾ довжини ( 30 х40 , 40х60 ) . Вікна повинні мати подвійне скління, його можна зробити і на одинарної рамі, розташувавши скла з обох сторін рам. Що б вікно не потіли, необхідно домогтися щільного прилягання рами до палітурки і стекол до рами, замазати всі щілини вапняним — цементним розчином.

Освітлення мийної і парильні можна забезпечити через вікна зроблені в дверях. Штучне освітлення здійснюється герметичними світильниками.

Для забезпечення припливу в баню свіжого повітря, поблизу грубки — кам’янки на висоті не більше 0,5 метра від підлоги роблять припливно — вентиляційний отвір, закривається засувкою або заслінкою. Зовні цей отвір закривають перфорованої пластиною, що б захистити від вітру. При верхньому розташуванні вентиляційного отвору, йде найбільш нагріте повітря, чим нижче відводить отвір, тим вище ступінь використання тепла з печі. Звичайно відвід повітря з низько розташованого отвори можливий лише за наявності тяги, створюваної спеціальної вентиляційною трубою. Вставивши двері і вікна, виконавши систему вентиляції і встановивши піч кам’янку, можна вважати, що лазня побудована.

Устаткування бані

Устаткування лазні роблять зі струганих дощок — це лавки, лавки, полиці. Форми і розміри залежать від розмірів парилки. Розташування полиць можливо в два, три яруси, ширина полиць убуває зверху вниз. Що б користуватися віником, сидячи на самому жаркому місці, відстань від верхньої полиці до стелі повинна бути 110 — 12 — див, по відношенню до верхніх камінню печі, полиця повинна бути вище на 15 см. Кращий матеріал, для обладнання парної з деревини є липа, осика, тополя, вони не обпалюють тіла і швидко сохнуть.

Дуже добре будувати лазню, якщо дозволяє розміри земельної ділянки, поруч з водоймою (басейн, ставок або берег річки ) . Після парилки дуже корисно для судин холодна вода. А пірнути або зануритися у водойму — це непередаване насолоду. Взимку можна вирубати ополонку у відкритому басейні, який йде у зимівлю з водою, або в ставку. Занурившись в ополонку ви відчуєте справжнє блаженство.

Будівництво сауни, особливості оздоблення

Основна відмінність між сауною і російською лазнею полягає в тому, що в сауні повітря більш гарячий до 130 градусів, але менш вологий 4-5%. Температура повітря в російській лазні 40-60 градусів, а вологість досягає 40 %. Сауна менше за розміром ніж російська лазня, її розмір 2,5 х2х2 метра. Полки влаштовують в парній в два яруси, верхня на відстані 1 метр від стелі, нижня 70 см. від верхньої. У сауні вода не потрібна, пак як в парильні митися не можна. У сучасній сауні застосовуються металеві печі, які опалюються дровами або електроенергією. Коли в сауні паряться, піч нагрівається безперервно, навколо печі обов’язково встановлюється обов’язково запобіжне огородження.

Стіну для сауни робити потрібно дерев’яною, основна вимога до стіни та стелі в парилці — хороша теплоізоляція виключає втрати тепла. Для стін парилки використовують висушені дошки осики, берези, липи, тополі, так як вони мають низьку теплопровідність і не жолобляться від пари. Поверхня стін парилки не можна покривати лаком, оліфою, фарбою, так як вони перешкоджають поглинанню вологи деревом.

Основне значення має дуже якісне утеплення стелі. Сауна з дерева не повинна мати вентиляцію. Цілісну колоду потрібно робити дихаючою, щоб вологість в сауні регулювалася автоматичнмс шляхом. Запах деревини зберігає дуже довги період часу. Колоду для сауни потрібно витримати, висушити до вологості приблизно 10-15%. Також, їх щільно підганяють одна до іншої і добре конопатять. Панельна обшивка в середині сауни робиться з шпунтованих дощок, товщина ких не менша 16 -20мм. , Чим товще дошка, тим краще поглинається пар і довше зберігається запах дерева.

Ізоляцію під внутрішньою обшивкою потрібно робити зовсім паронепроникною і тепло стійкою. Для цієї мети використовують високякісний будівельний папір на основі алюмінієвої фольги, або скловолокно армована подвійним слоєм фольги. Блискучою стороною мембрани заверненою в середину приміщення бані. Всі інші, основі матеріали ізодції ефективніші, коли використовують правильно і мають потрібну товщину. В простій бревенчатой ​бані стеля повністю могла б бути з НЕ струганих дощок. Найбільш висока температура в бані завжди є на рівні стелі, що б не втрачати це тепло ізоляції стелі потрібно робити краще, ніж ізоляцію стін, а пароізоляцію потрібно влаштовувати більш якісно.

Компресс с водой на ноги. Зарядка со скакалкой. Перманентный макияж в косметологии.
Як побудувати баню чи сауну самому. Баня своїми руками
Рубрика: UA.