Тайський Новий рік (Сонгкран) — дата, опис свята

Тайський Новий рік (Сонгкран) — дата, опис свята

Офіційний, календарний Новий рік у Таїланді починається 1 січня, але з давньої буддійської традицією зустрічають його в дні зміни спекотного сезону на сезон дощів. Тому й назва у Тайського Нового року відповідне — Сонгкран, що в перекладі з давньоіндійської позначає «зміна», «перехід».

Святкування триває кілька днів і перетворюється на справжній водний фестиваль. Офіційні неробочі святкові дні в країні з 13 квітня по 15 квітня, але в деяких районах Таїланду свято-фестиваль починається вже з 11 квітня і триває до 19 квітня.

Тайці, як, втім, і всі люди, чекають від Нового року благополуччя і достатку, і з цими сподіваннями пов’язані звичаї та обряди свята.

Благополуччя тайців залежить від урожаю рису, якому для зростання потрібно багато води. Ось і святкування Нового року виливається в буквальному сенсі в потоках води, яку веселосердих народ вихлюпують на оточуючих з відер, мисок та іншого посуду. Ці дії символізують як очищення, змивання всього накопичився за минулий рік негативу, так і заклик до божественних силам подбати про небесну волозі, так необхідної природі Таїланду.

Зустріч Нового року жителями Таїланду починається за кілька днів до свята з генерального очищення житла, що включає спалювання непотрібних старих речей. Готуються традиційні тайські страви та ласощі на свято.

У перший день свята (у різних районах країни це 11 або 13 квітня ) з ранку жителі поспішають до храмів, де проводиться церемонія зустрічі Нового року. На столи перед храмом викладаються принесені ними смакоту з поваги і шани до буддійським ченцям, а ті благословляють прийшли. Після полудня статуя Будди урочисто омивається водою з пелюстками троянд і жасмину, і всі святкують також намагаються окропити один одного. Традиція включає також обряд обмазиванія один одного білим тальком, що також символізує очищення, тому що тальк і білу глину в старовину використовували для позбавлення від бруду.

В один із днів свята, 15 квітня, прийнято в знак поваги і особливого вшанування обмивати водою літніх членів сім’ї та переодягати їх в новий одяг.

Головні святкові ходи фестивалю проходять, звичайно, в столиці країни Бангкоку з 12 по 15 квітня.Тайський Новий рік (Сонгкран) — дата, опис свята