Психологія кольору : чорний колір, поєднання чорного і білого

Психологія кольору : чорний колір, поєднання чорного і білого.

Чорний колір — один з найбільш парадоксальних і дивовижних в кольоровій і ахроматичною ( не кольоровий) палітрі. З одного боку — цей колір тісно пов’язаний з чимось негативним, злим, а з іншого — чорний колір таємничий і притягає…

Символічне значення чорного, чорний колір в іміджі, рекламі і т. д.

У першу чергу, звичайно, чорний колір асоціюється з чимось зловісним, таємним, страшним. (Чорна магія, чорна кішка — символи злого чаклунства, диявольських сил, чорна

рука — персонаж дитячих страхів, чорний ящик — складна, закрита система).

Чорний колір з’являється, коли поверхня поглинає всі промені, які її досягають (чорна діра — область з дуже великим тяжінням, яка поглинає всі об’єкти, навіть фотони світла). Не дивно і цілком закономірно, що чорний колір — колір жалоби, асоціюється зі смертю, з поглинанням, руйнуванням, сумом, стражданням (чорний ворон — провісник смерті). Чорний символізує також період перебування в утробі, первісний хаос

і — відхід у могилу — утробу землі. У символах духовного зростання, духовної трансформації, чорний колір символізує етап закономірною смерті, знищення всього колишнього, непотрібного, віджилого, етап чорноти, за яким слід білий — оновлення і перехід в новий стан. Тому білий колір теж, як і чорний, символізує смерть (див. статтю «Психологія кольори: білий колір » на нашому сайті Юнона ) , але смерть як наступний етап, перехід на небеса, у вищий світ, тоді як чорний — це спуск вниз, перетворення на ніщо, поховання, смерть фізичного тіла і перетворення його в землю, прах під ногами.

Також чорний колір позначає таємницю, таїнство і священнодійство, родючість і достаток. Чорним кольором наділялися богині, які допомагали переходу від небуття до народження ( Діана Ефеський ) , і ті, які були провідниками протилежної руху — від життя до смерті ( Персефона ) .

Чорний колір в різних культурах несе й інші смисли — символізуючи спокій, красу, привабливість ( чорні очі, чорне білизна ) і аристократизм, влада і перевага (чорний пояс в карате, чорний » бумер «).

Філософія та особливості застосування чорного кольору : чорний в інтер’єрі, в одязі

Предмет виглядає для нас чорним, коли його поверхня поглинає всі кольори світлового променя. Тому чорний колір звужує, зменшує простір в інтер’єрі, практично ніколи не використовується для стелі, щоб не викликати відчуття тиску зверху. В одязі використання чорного кольору робить фігуру стрункішою ( найвідоміший приклад — маленьке чорне плаття, яке має бути в гардеробі будь-якої жінки ) . Влітку чорний колір використовують рідше, оскільки поглинаюча здатність одягу чорного кольору може призводити до перегріву.

Однією з найвідоміших ілюстрацій філософії чорного кольору є картина Малевича «Чорний квадрат». Дивно, але для створення цієї картини художник не використав фарбу чорного кольору — чорний з’явився в результаті накладення фарб різних кольорів один на одного. Тому, існує думка, що дивлячись на цю картину, можна побачити не чорний квадрат, а різнокольоровий куб, що символізує різноманіття і різнобарвність життя, приховані за нашого обмеженого сприйняття. Але навіть на самого автора чорний квадрат надав неоднозначне вплив — довгий час після створення картини Малевич не міг ні їсти, ні спати, а його сміливий експеримент досі у одних викликає захоплення, а інші називають творчість Малевича шарлатанством і дурістю.

Психологічне значення чорного кольору

Чорний асоціюється з відмовою, запереченням, завзятістю і утриманням своєї позиції. Чорний колір — колір анархізму і піратів, може говорити про безвір’ї, протесті, повстанні проти всіх, в тому числі проти Бога і своєї долі.

Як ми вже говорили, чорний і білий колір більше пов’язані не з емоціям, а із загальним психоенергетичними станом людини. (Див. статтю про білий колір). І тоді як білий колір відповідає інстинктивної реакції втечі, то чорний — це шокова реакція ступору, знерухомленості. Не випадково наслідком переживання такої шокової реакції може стати поява т. зв. » Вирви травми «. (Див. статтю про шокову травму ) . Воронка травми діє на стан людини подібно чорній дірі, яка поглинає всі промені світла, — у воронці травми теж зникають всі позитивні спогади і почуття особистості. Тому вплив чорного кольору може бути небезпечним — з одного боку, він допомагає зосередитися, але може пригнічувати, і навіть вводити в заціпеніння.

Часто вибір чорного кольору вказує на депресію, сум, горе. І якщо білий колір говорить про бажання позбутися від несприятливих обставин через уникнення, відхід з ситуації, то чорний говорить про намір страждати, мучитися, але опиратися і відстоювати свою думку — » помру, але не здамся » , переживанні тупика і безвиході.

Любов до чорного кольору

Тому, звичайно, батьки лякаються, коли діти вибирають для малюнка чорний колір. Але це не завжди привід для занепокоєння. Вибір дітьми чорного кольору може бути пов’язаний з його максимальною контрастністю з білим аркушем. Також чорний колір може говорити про те, що дитина проходить криза 3 років, для якого характерні упертість, негативізм і заперечення, при цьому дитина може спеціально вибирати колір, який не подобається мамі. Надалі, цілком закономірно, чорний колір стає фаворитом в колірних перевагах підлітків, коли вони проходять підлітковий криза, що супроводжується також принциповістю у відстоюванні своєї думки, впертістю і негативізмом. У такому випадку, чорний колір може бути сигналом батькам про те, що їм необхідно проявити більше гнучкості й толерантності по відношенню до своєї дитини, щоб не посилювати опір і допомогти благополучно і без » ускладнень » пережити цей віковий криза.

Крім того, використання чорного кольору (у супроводі чистих кольорів) для малювання природно для людей з темним кольором шкіри, карими очима і чорним волоссям. Так проявляється їх вроджений темперамент, саме через темні тони вони можуть висловлювати своє індивідуальне сприйняття світу, таємничість, пристрасність і життєву силу.

А » нелюбов » до чорного кольору, навпаки, говорить про небажання людини відмовлятися від чогось, нездатності до самообмеження. Чорний колір може використовуватися для компенсації слабовілля, зміцнення сили духу, поліпшення здатності концентруватися.

Поєднання кольорів чорного з білим : психологічне значення

Поєднання кольорів чорного з білим
Поєднання чорного і білого кольорів використовується для позначення єдності протилежностей Інь і Ян у східній філософії, чорний позначає Інь, жіноче, пасивне начало, а білий — Ян, чоловіче, активне. Часто, коли ми говоримо про «чорно — білому » сприйнятті світу, ми маємо на увазі максималізм, спрощене бачення, в якому немає відтінків. Якщо людина одночасно вибирає чорний і білий колір, це говорить про серйозну кризової ситуації, нестерпному психічному тиску, пов’язаному з важкою хворобою родичів, наприклад. Чорно — білий — це метафора протилежностей, а поєднання протилежностей викликає сильне напруження. Світ виглядає чорно — білим, коли в ньому немає емоцій. Але швидше за все, накал ситуації настільки сильний, викликає настільки потужні почуття, що тіло їх не витримує і відключає. І таке » знебарвлення » , спрощення картинки є захистом, відпочинком для організму, для того, щоб полегшити ситуацію і відновити сили.

Упражнения со скакалкой по художественной гимнастике. Ребенку исполнилось 6 месяцев. Стандарт талии.

Психологія кольору : чорний колір, поєднання чорного і білого

Психологія кольору : чорний колір, поєднання чорного і білого
Рубрика: UA.