Передменструальний синдром. Що таке ПМС та як лікувати ПМС

Загальні відомості про ПМС

Якщо раптово ви виявили, що пристрасно захотіли бутерброд з вершковим маслом, або розплакалися від розчулення побачивши маленьку дитину, або вам до болю захотілося купити пару сережок, які ви навряд чи будете носити, зупиніться ненадовго і запитайте себе, чи скоро у вас почнуться місячні. Якщо скоро, то ваша незвичайна поведінка може бути викликане передменструальним синдромом або синдромом передменструального напруги (ПМС). Це специфічний стан, який передує менструації і так чи інакше властивий більшості жінок.

Коли настає ПМС, постарайтеся просто заспокоїтися і контролювати свої вчинки. Коли почнуться місячні, ви повернетеся в свій нормальний стан.

Синдром передменструального напруження пов’язаний з закономірними коливаннями рівня гормонів в крові.

Раніше передменструальний синдром розглядався як психологічне захворювання, поки дослідники не довели, про те що такий стан має органічну природу, зумовлену змінами рівня гормонів організму.

Наприклад, зниження кількості естрогену і прогестерону

можуть:

Підвищувати продукцію альдостерону, який викликає масу змін в організмі, Підвищувати рівень вмісту моноаміноксидази (речовини, що виділяється в тканинах головного мозку і здатного викликати депресію), Знизити рівень серотоніну (речовини, що виділяється в тканинах головного мозку і впливає на рівень активності і настрій).

Деякі жінки ПМС переносять спокійно, декі занадто бурхливо, проте коли проявлться симптоми завжди відомо. Саме це дозволяє відрізнити синдром передменструального напруги від інших захворювань. Зміни в емоційному і фізичному стані з’являються за 7-10 днів до менструації, і проходять практично відразу ж після початку місячних. Ці терміни можна встановити, якщо протягом декількох місяців вести щоденник менструацій, відзначаючи в ньому всі симптоми і дати початку і кінця місячних.

Якщо симптоми зберігаються протягом усього менструального циклу, можливо ПМС не є їх причиною. У цьому випадку вам слід звернутися до психіатра.

Причини передменструального синдрому

Поява синдрому передменструального напруження у одних жінок і відсутність його у інших пов’язано, насамперед, з коливаннями гормонального фону під час менструального циклу та індивідуальними реакціями на них всього організму. Однак нещодавно вчені почали досліджувати й інші можливі причини цього стану (остаточних доказів поки немає):

    Щомісячні циклічні коливання кількості певних речовин (нейротрансмітерів) в головному мозку, до яких відносяться і ендорфіни, що впливають на настрій, Неповноцінне харчування: такі симптоми передменструального синдрому як зміна настрою, затримка рідини в організмі, підвищена чутливість грудей, втома пов’язана з дефіцитом вітаміну В6, у той час як головні болі, запаморочення, сильне серцебиття і тяга до шоколаду викликані дефіцитом магнію, Спадковий фактор. Доведено, що однояйцеві близнюки набагато частіше страждають ПМС удвох, ніж разнояйцевие. Можливо, до ПМС існує генетична схильність.

Симптоми передменструального синдрому

Фізичні симптоми:

    Підвищена чутливість або навіть хворобливість грудей, Збільшення грудей, Затримка рідини в організмі, що призводить до набряклості ніг і рук і до набирання ваги близько 2 кг, Головні болі, особливо мігрені, Нудота, блювота і запаморочення, Біль у м’язах і суглобах і специфічна біль у спині, В деяких випадках запор, діарея, Сильна спрага і часте сечовипускання, Тяга до їжі, особливо до солоного або солодкого, непереносимість спиртного, Млявість, втома або навпаки, енергійність, Сильне серцебиття і припливи крові до обличчя, Збільшення кількості прищів.

Психологічні симптоми:

    Часті зміни настрою, Депресія, хандра, відчуття пригніченості, Постійна напруженість і дратівливість, Безсоння або тривалий сон, Неуважність і забудькуватість.

Деякі жінки можуть відчувати більш сильні симптоми:

    Паніка Думки про суїцид Агресивність, схильність до насильства.

Що можете зробити ви, якщо у Вас ПМС

Робіть фізичні вправи. Дослідження показали, що регулярні тренування зменшують прояв симптомів ПМС, можливо? це пов’язано з викидом ендорфінів або інших речовин у головному мозку, які знімають стрес і підвищують настрій. Спите по 8-9 годин на день. Відсутність сну погіршує тривожний стан та інші негативні емоції, підвищує дратівливість. Якщо ви страждаєте безсонням, знайдіть спосіб боротися з нею. Глибоке дихання і інші прості способи релаксації перед сном виявляються в багатьох випадках дуже ефективними. Перед сном приймайте гарячі ванни і випивайте склянку теплого молока. Дотримуйтеся дієти з низьким вмістом жирів і високим відсотком клітковини. Під час ПМС намагайтеся якомога менше вживати такі продукти, як кава, сир і шоколад. З їх вживанням пов’язують появу мігрені і безлічі інших симптомів ПМС, таких як тривожні стани, часті перепади настрою і сильне серцебиття. Не їжте багато, обмежте солодке, краще візьміть небудь фрукт. Підтримуйте постійний рівень інсуліну в крові для цього їжте потроху приблизно 6 разів на день, це краще, ніж з’їсти один раз велику порцію. Намагайтеся харчуватися правильно. Дієтологи рекомендують щодня у вигляді харчових добавок вживати вітамін В6 (50-100 мг) і магній (250 мг). Крім того, лікарі призначають додатковий прийом кальцію, який разом з магнієм усуває симптоми ПМС і оберігає від остеопорозу, і заліза (щоб боротися з анемією). Багато жінок говорять, що їм допомагає масло примули (субстанція, багата важливими жирними кислотами). Проконсультуйтеся зі своїм лікарем про дозування для вас. Тримайтеся подалі від скупчень людей, без необхідності не виходьте на вулицю, якщо там погана погода, і вживайте якомога більше вітаміну С (антиоксидант і стимулятор імунної системи). Жінки, які страждають ПМС, хворіють частіше. Вчені вважають, що це наслідок ослаблення імунної системи перед початком місячних, що робить організм уразливим перед вірусними, бактеріальними та грибними інфекціями.

Що може зробити лікар, щоб полегшити передменструальний синдром

Оскільки причини захворювання до кінця не ясні, лікування ПМС зосереджується на пом’якшенні його симптомів:

    При тривозі, безсонні і інших психологічних симптомах лікар може прописати транквілізатори або заспокійливі препарати. Однак тривале вживання цих ліків небажано через те, що вони викликають звикання. Новітні антидепресанти показали свою ефективність при ПМС, але вони повинні прийматися під наглядом лікаря. При мігрені, пов’язаних з ПМС, лікар може призначити спеціальну терапію, спрямовану на профілактику нападів головного болю. Для зняття болю більшість лікарів прописують нестероїдні протизапальні препарати, такі як ібупрофен. При набряках або інших ознаках затримки рідини призначають діуретики, які необхідно почати приймати за 5-7 днів до початку менструації. У деяких випадках лікар може призначити при ПМС прогестерони та інші гормони.

Профілактика ПМС

Будь-яке порушення в організмі, причини якого не ясні, запобігти складно. На сьогоднішній момент кращим способом контролю даної ситуації є вміння впоратися з нею, а не запобігання.

Гигиена волос.. Сколько хлеба нужно есть. Гигиена волос.

Передменструальний синдром. Що таке ПМС та як лікувати ПМС

Передменструальний синдром. Що таке ПМС та як лікувати ПМС
Рубрика: UA.