Чому виникає ефект дежавю?

Ефект дежавю

Дежавю — це таке психічний стан, коли людина відчуває, що в даній ситуації в той чи інший період свого життя він уже перебував. Втім, почуття це зовсім не пов’язане з будь-яким конкретним моментом вашого минулого, його краще віднести до минулого в загальному.

Дежавю вважається явищем досить поширеним. Наукові дослідження показують, що більше 95 % абсолютно здорових людей відчували хоч раз в житті такий стан, а хворі на епілепсію — набагато частіше. У маленьких дітей, наприклад, взагалі його не буває. Це вченими пояснюється тим, що у малюків поки не накопичено життєвого досвіду і величезної кількості інформації, » очікують» свого часу. Ось в підлітковому віці явище вже реєструється і тільки частішає з наступними роками.

Варто відзначити, що дежавю не вдається викликати штучним способом, та й відчуває його дуже рідко. Ось тому наукові дослідження даного ефекту кілька ускладнені.

Незважаючи на багато труднощів в методах вивчення, вчені всього світу вже давно намагаються розгадати настільки загадкове явище. Світила науки рідко приходять до єдиної думки. Так сталося і в даному випадку. Зараз існує кілька теорій (нічим поки не доведених ) , здатних пояснити ефект дежавю. Розглянемо їх.

Теорія перша: тимчасові злами

Ця версія розроблена декількома психіатрами. Вони вважають, що при дежавю в людському мозку відбувається якась раскодировка часу. Простіше кажучи, мозок за незрозумілої причини попросту перестає належним чином розрізняти час, бачачи, що відбувається зараз, як справжнє разом з минулим.

Теорія друга : сон

Один з небагатьох серйозних дослідників даного явища Андрій Курган заявляє, що основна причина дежавю криється в нашій підсвідомості. Кожен з нас постійно запам’ятовує безліч подій і ситуацій, які колись нас вразили. А відображаються ці хвилюючі події, як правило, у сні. Адже вони, по суті, є відчуттями, а не реальними діями в теперішньому. А коли численні яскраві емоції накладаються на що відбувається реальність, людина не може відрізнити дійсність від мрій. Подібне змішання сну і яви і породжує в підсвідомості дежавю.

Теорія третя: містика

Цілком природно, що настільки загадкове явище не могло бути не розглянуто і з містичною точки зору. Але навіть численні містики трактують причину виникнення дежавю по — своєму. Багато з них вважають, що душа протягом усього часу перебування в тілі людини здійснює постійні подорожі в часі. Вона може надаватися в тілах різних істот, переживати одночасно безліч подій, внаслідок чого вони не можуть потім не накладатися один на одного. Душа, реінкарніруясь, як би нагадує своєю новою » оболонці » про те, що колись сталося з нею в минулому житті.

Теорія четверта : фізіологія

Вчені з США пояснюють причини виникнення дежавю по — своєму. Вони стверджують, що відмінності між видимими образами і явищами визначає відділ людського мозку — гіпокамп. А в той період, коли відділ цей з тієї чи іншої причини дає деякі збої, ми сприймаємо зовсім різні ситуації, як схожі з чимось, як колись пережиті. Виявлено, що головними причинами подібних відхилень є:

    депресії, часті стреси, постійне розумове напруження, магнітні бурі.

Як видно, теорій багато. Кожна з них має право на існування, звичайно, до тих пір, поки не буде доведено точно, чому ж виникає ефект дежавю. Але якою б не виявилася ця причина, не варто боятися цього явища. Ніякої шкоди воно не завдає.Чому виникає ефект дежавю?